Wolontariat PDF Print E-mail
Written by Administrator   
Friday, 07 May 2010 07:12

 

Szkolny Klub Wolontariusza istnieje od 2006 roku. Działalność klubu rozpoczęła się od zorganizowania koncertu charytatywnego w SDK „Promyk dla Asi”. Uczniowie, którzy przygotowywali koncert postanowili systematycznie pomagać potrzebującym. Rozpoczęliśmy współpracę ze Stowarzyszeniem Rodziców i Przyjaciół Dzieci ze Specjalnymi Potrzebami Edukacyjnymi „Razem”. Co roku pomagamy w organizacji balu karnawałowego, oraz pikników integracyjnych na pożegnanie i przywitanie lata. Braliśmy udział w realizacji projektów „Czarodziejski ogród”, „Podaruj światu anioła”. Wolontariusze pomagali przygotować dekorację, wspierali swoich podopiecznych w trakcie zajęć oraz występów. Brali udział w akcji „ Gwiazdkowe marzenia”. W przebraniu Mikołajów roznosili świąteczne paczki dzieciom należącym do Stowarzyszenia. Kilka razy kwestowaliśmy na rzecz wyposażenia dziennego ośrodka terapeutycznego dla dzieci niepełnosprawnych, braliśmy udział w akcji „Słoneczna Mandala”.

Wolontariusze z ZSA corocznie włączają się w akcję organizowaną przez Jurka Owsiaka. Część z nich zajmuje się kwestowaniem, a część bierze udział w występach artystycznych.

Wolontariusze odwiedzali również oddział dziecięcy sławieńskiego szpitala, starając się uatrakcyjnić pobyt dzieciom, czytając im książki i wspólnie malując.

W ubiegłym roku szkolnym w tygodniu przed Świętami Bożego Narodzenia przeprowadziliśmy wśród uczniów i pracowników szkoły zbiórkę produktów żywnościowych. Ludzi dobrej woli nie brakowało, czego dowodem było 6 okazałych paczek, które trafiły do potrzebujących rodzin uczniów naszej szkoły. Chcielibyśmy, aby ta akcja na stałe wpisała się do kalendarza działalności Klubu.

Rozpoczęliśmy również współpracę ze Szkołą Podstawową w Bobrowicach. Wolontariuszki pomogły w zorganizowaniu dla uczniów młodszych klas zabawy "Andrzejkowej" i balu karnawałowego.

W ramach wolontariatu prowadzimy „Pogotowie naukowe”. Kilka wolontariuszek pomaga w nauce młodszym kolegom i koleżankom z klas pierwszych. Dlatego też zwracamy się z prośbą do wszystkich, którzy bez problemu przyswajają sobie szkolną wiedzę, mają potrzebę robienia czegoś dobrego i ważnego, aby zgłosili się do koordynatorów SKW pani Agnieszki Pitus lub pani Małgorzaty Krakowskiej.  

 

 

KARTA ETYCZNA WOLONTARIUSZA  


Będę spełniać wszystkie zadania związane z przyjętą rolą.
***
Nie będę składać obietnic, których nie jestem w stanie spełnić.
***
W przypadku niemożności wywiązania się ze zobowiązań, poinformujemy o tym koordynatora pracy wolontariuszy.
***
Zachowam dyskrecją w sprawach prywatnych, będę unikać zachowań, które mogą być niewłaściwie rozumiane.
***
Będę otwarty na nowe pomysły i sposoby działania.
***
Wykorzystam szansę poznania i nauczenia się nowych rzeczy od innych osób.
***
Nie będę krytykować rzeczy, których nie rozumiem.
***
Będę pytać o rzeczy, których nie rozumiem.
***
Będę działać w zespole.
***
Będę osobą, na której można polegać.
***
Będę pracować lepiej i z większą satysfakcją, wykonując to, czego się ode mnie oczekuje.
***
Będę chętnie się uczyć. Wiem, że nauka jest nieodłączną częścią każdej dobrze wykonanej pracy.
***
Będę uczestniczyć w obowiązkowych spotkaniach.
***
Postaram się być bardzo dobrym wolontariuszem.

 

 
Last Updated on Monday, 30 January 2017 10:05